Strona główna › Pytania BPO.01 › Pytanie 1067
BPO.01 · pytanie #1067
Na stanowisku spawacza zmierzono średnie stężenie tlenku żelaza wynoszące 4,3 mg/m3 przy NDS=5 mg/m3. Nie odnotowano przekroczeń maksymalnych dopuszczalnych stężeń ani natężeń substancji szkodliwych dla zdrowia ani obecności czynników rakotwórczych. Jak często powinny być przeprowadzane badania poziomu tlenku żelaza w tym miejscu?
- ACo pół roku
- BCo 3 lata
- CCo 2 lata
- DCo 12 miesięcy
Poprawna odpowiedź: D. Co 12 miesięcy
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Wybór odpowiedzi "Raz na 12 miesięcy" jest zgodny z obowiązującymi przepisami i wytycznymi dotyczącymi monitorowania stężenia substancji chemicznych w miejscu pracy. W przypadku, gdy stężenie tlenku żelaza wynosi 4,3 mg/m3, co jest niższe od NDS wynoszącego 5 mg/m3, nie stwierdza się przekroczeń, co z perspektywy regulacji oznacza, że monitoring należy przeprowadzać z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Zgodnie z przepisami BHP, w sytuacjach, gdy stężenie substancji szkodliwej mieści się w przedziale do 50-75% NDS, badania powietrza powinny być wykonywane co roku. Długoterminowe badania umożliwiają nie tylko identyfikację ewentualnych trendów w zakresie stężenia szkodliwych substancji, ale także podejmowanie odpowiednich działań prewencyjnych. Przykładem może być wprowadzenie dodatkowych środków ochrony osobistej lub zmiana technologii produkcji, co w efekcie może zredukować narażenie pracowników na niekorzystny wpływ substancji chemicznych.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.