Strona główna › Pytania BPO.01 › Pytanie 410
BPO.01 · pytanie #410
Obowiązek wprowadzenia 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy używaniu monitora ekranowego wynika
- Az regulaminu pracy
- Bz kodeksu pracy
- Cz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
- Dz ogólnych regulacji bhp
Poprawna odpowiedź: C. z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Obowiązek stosowania pięciominutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego ma swoje źródło w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, które jest zgodne z ogólnymi zasadami ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Przerwy mają na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu długotrwałej pracy przy komputerze na zdrowie pracowników, w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu suchego oka, zmęczenia wzroku oraz bólu mięśniowo-szkieletowego. W praktyce oznacza to, że pracownicy powinni regularnie przerywać pracę, aby dać odpocząć wzrokowi oraz poprawić krążenie krwi. Przykładowo, w środowisku biurowym pracownicy mogą wstać, rozciągnąć się lub wykonać krótką spacer, co sprzyja nie tylko ich zdrowiu fizycznemu, ale również zwiększa efektywność i koncentrację. Zgodność z tymi zaleceniami jest częścią szerszych działań na rzecz promocji zdrowia w miejscu pracy, opartych na najlepszych praktykach BHP.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.