Strona główna › Pytania BPO.01 › Pytanie 603
BPO.01 · pytanie #603
Gdy warunki pracy są niezgodne z normami bezpieczeństwa i higieny pracy, a także stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, pracownik ma prawo do wstrzymania się od wykonywania swoich obowiązków. W takim przypadku pracownik za okres niewykonywania pracy
- Azachowuje prawo do wynagrodzenia
- Bzachowuje prawo do wynagrodzenia, pod warunkiem niezwłocznego poinformowania inspektora pracy
- Cnie ma prawa do wynagrodzenia
- Dzachowuje prawo do wynagrodzenia, jeśli niezwłocznie powiadomił przełożonego
Poprawna odpowiedź: D. zachowuje prawo do wynagrodzenia, jeśli niezwłocznie powiadomił przełożonego
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Dobra robota! Zgadzasz się, że pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeśli od razu powiadomił szefa o zagrożeniu. To ważne, bo prawo pracy mówi, że w niebezpiecznych warunkach można odmówić wykonywania pracy. Kiedy coś wydaje się niebezpieczne, najlepiej od razu powiedzieć o tym przełożonemu. To nie tylko jego obowiązek, ale też sposobność, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. A jak już zgłosi, to powinien też dostać zapłatę za czas, kiedy nie pracuje, bo to szef odpowiada za zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Przykładem może być sytuacja, kiedy widzisz wyciek jakiejś niebezpiecznej substancji i od razu informujesz o tym swojego szefa. Jeśli działasz zgodnie z zasadami BHP, to nie powinieneś stracić wynagrodzenia za przestój. Dobrze, że w firmach są systemy zgłaszania zagrożeń, które pomagają w poprawie bezpieczeństwa.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.