Strona główna › Pytania BUD.15 › Pytanie 400
BUD.15 · pytanie #400
Po oczyszczeniu ubytków i wybojów przygotowanych do naprawy z wykorzystaniem mieszanki "na zimno" należy przede wszystkim
- Aposmarować krawędzie uszkodzeń lepiszczem, a dno skropić
- Brozłożyć mieszankę mineralno-asfaltową korzystając z łopat i listwowych ściągarek
- Czagęścić dno ubytków i wybojów za pomocą ręcznego ubijaka
- Dna dnie uszkodzeń umieścić cienką warstwę kruszywa łamanego
Poprawna odpowiedź: A. posmarować krawędzie uszkodzeń lepiszczem, a dno skropić
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Posmarowanie krawędzi uszkodzeń lepiszczem i skropienie dno to ważny krok w naprawie nawierzchni z mieszanki mineralno-asfaltowej. Lepiszcze, zazwyczaj emulsja asfaltowa, działa jak klej, co pomaga lepiej połączyć podłoże z nowym materiałem. Dzięki temu ryzyko powstawania szczelin i problemów ze strukturą nawierzchni jest mniejsze. A jak skropimy dno uszkodzenia, to jeszcze lepiej lepiszcz się wsiąknie, co jest kluczowe dla solidności naprawy. W praktyce takie podejście jest zgodne z branżowymi standardami, które kładą nacisk na przygotowanie podłoża przed nałożeniem mieszanki. Przykładowo, przy naprawie dróg, jak coś zrobimy źle na początku, to może się okazać, że trzeba będzie to wszystko poprawić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dobrze zrobiona naprawa to większe bezpieczeństwo dla kierowców i dłuższa żywotność nawierzchni.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.