Strona główna › Pytania BUD.21 › Pytanie 285
BUD.21 · pytanie #285
Który sposób zagospodarowania odpadów komunalnych jest najczęściej praktykowany w Polsce?
- AKompostowanie.
- BSkładowanie na składowisku.
- CSpalanie.
- DZgazowanie.
Poprawna odpowiedź: B. Składowanie na składowisku.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Składowanie na składowisku to niestety wciąż najbardziej rozpowszechniony sposób zagospodarowania odpadów komunalnych w Polsce. Tak naprawdę, mimo że dużo mówi się o recyklingu czy spalaniu odpadów, na tle innych państw Unii Europejskiej składowanie dominuje. Z różnych raportów, w tym GUS czy Eurostat, wynika, że nawet około 40% całkowitej masy odpadów komunalnych trafia właśnie na składowiska, mimo rosnącego nacisku na odzysk i recykling. W praktyce wynika to z ograniczonych możliwości technicznych, braku odpowiednio rozwiniętej infrastruktury do termicznego przekształcania odpadów czy powszechnego kompostowania. Składowiska są nadal najłatwiejsze i najtańsze w utrzymaniu, choć niekoniecznie najlepsze z punktu widzenia ochrony środowiska. Moim zdaniem, to pokazuje jak dużo jeszcze mamy do nadrobienia jeśli chodzi o gospodarkę odpadami. Warto wiedzieć, że zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, składowanie jest ostatecznością – dopiero wtedy, gdy nie można odpadów poddać recyklingowi czy odzyskowi energetycznemu. Przykład z życia: w małych gminach, gdzie nie ma spalarni i sortowni, większość śmieci po prostu jedzie na wysypisko, bo to najprostsza opcja. Chociaż coraz więcej mówi się o ograniczaniu składowania i wdrażaniu bardziej nowoczesnych technologii, to realia są jakie są – składowiska jeszcze długo z nami zostaną.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.