Strona głównaPytania CHM.03 › Pytanie 454
CHM.03 · pytanie #454

W celu przeprowadzenia opisanego doświadczenia, należy przygotować: <br><br> <table><tr><th colspan="1">Opis procesu wydzielenia kwasu acetylosalicylowego z tabletek</th></tr><tr><td>Pięć rozgniecionych tabletek aspiryny (polopiryny) umieszcza się w kolbie stożkowej o pojemności 100 ml, dodaje 10 ml etanolu i ogrzewa na łaźni wodnej, aż do momentu rozpadnięcia się tabletek. W roztworze znajduje się kwas acetylosalicylowy, natomiast masa tabletkowa pozostaje w osadzie. Osad ten odsącza się na ogrzanym lejku szklanym zaopatrzonym w sączek karbowany. Do odebiornego przesączu dodaje się 20-30 ml zimnej wody destylowanej. Dodatek wody powoduje wypadanie osadu aspiryny z roztworu (zmniejsza się rozpuszczalność aspiryny w roztworze wodno-alkoholowym). Wydzielone kryształy odsączyć na lejku sitowym i suszyć na powietrzu.</td></tr></table>

Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.