Strona głównaPytania CHM.04 › Pytanie 241
CHM.04 · pytanie #241

Z opisu wynika, że do oznaczenia wapnia w glukonianie wapnia stosuje się miareczkowanie <br><br> <table><tr><th colspan="1">Opis oznaczania zawartości wapnia w glukonianie wapnia</th></tr><tr><td>Oznaczenie polega na strąceniu jonów wapnia szczawianem amonu w postaci szczawianu wapnia CaC2O4 zgodnie z równaniem reakcji: Ca2+ + C2O42- → CaC2O4. Odsączony osad CaC2O4 rozpuszcza się w kwasie siarkowym(VI) zgodnie z równaniem reakcji: CaC2O4 + 2H+ → H2C2O4 + Ca2+ Wydzielony kwas szczawiowy, w ilości równoważnej ilości wapnia w próbce, odmiareczkowuje się mianowanym roztworem KMnO4.</td></tr></table>

Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.