Strona główna › Pytania DRM.03 › Pytanie 79
DRM.03 · pytanie #79
Temperatura w magazynie służącym do przechowywania mebli powinna wynosić
- A5°C
- B35°C
- C40°C
- D15°C
Poprawna odpowiedź: D. 15°C
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Temperatura 15°C to taki trochę złoty środek jeśli chodzi o przechowywanie mebli. Dlaczego? Przede wszystkim drewno, z którego wykonana jest większość mebli, jest materiałem dość wrażliwym na wahania temperatury oraz zbyt niską lub zbyt wysoką wilgotność powietrza. Gdyby w magazynie było zbyt chłodno, na przykład 5°C, drewno może chłonąć wilgoć, co prowadzi do wypaczeń, rozsychania się lub nawet pękania. Z drugiej strony, zbyt wysoka temperatura (powiedzmy, powyżej 25-30°C) przyspiesza procesy starzenia się materiałów, powoduje wysychanie fornirów, rozklejanie się elementów oraz blaknięcie powierzchni lakierowanych. 15°C to temperatura, która według większości norm dla magazynów meblowych (takich jak PN-EN 14073-2) oraz praktyków z branży, pozwala na utrzymanie równowagi wilgotności i bezpieczeństwa mebli przez dłuższy czas. Z mojego doświadczenia wynika, że przy tej temperaturze nie tylko drewno, ale też płyty wiórowe, laminaty czy skóry zachowują swoje parametry techniczne, nie wypaczają się i nie zmieniają koloru. Często w profesjonalnych magazynach stosuje się dodatkowo systemy kontrolujące wilgotność na poziomie 40-60%. Przy 15°C i odpowiedniej wilgotności meble stoją bezpiecznie, nie grożą im uszkodzenia od wilgoci czy przegrzania. To po prostu optymalne warunki – ani za zimno, ani za gorąco – które pozwalają utrzymać meble w idealnym stanie do momentu sprzedaży czy montażu.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.