Strona główna › Pytania DRM.04 › Pytanie 314
DRM.04 · pytanie #314
Wada drewna pokazana na rysunku to

- Azgnilizna zewnętrzna.
- Bbiel zewnętrzny.
- Czgnilizna wewnętrzna.
- Dbiel wewnętrzny.
Poprawna odpowiedź: C. zgnilizna wewnętrzna.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Zgnilizna wewnętrzna to poważny problem, jakiego możemy się na przykład spodziewać przy pracy z drewnem. To coś, co dzieje się, gdy grzyby i bakterie wnikają do wnętrza pnia drzewa. I w przeciwieństwie do zgnilizny zewnętrznej, która z reguły widać na zewnątrz, ta wewnętrzna może być niewidoczna, przez co trudniej ją zauważyć w praktyce. Wiesz, wiele razy takie drewno może się wydawać okej, a w rzeczywistości ma osłabione właściwości. To zwiększa ryzyko, że coś się może złamać w konstrukcji. Fajnie, że są normy, jak EN 338, które pomagają określić, jakie drewno jest odpowiednie do budowy, ale to wszystko wymaga testowania przed użyciem. Dlatego warto znać te wady, by projektanci i wykonawcy mieli świadomość, co robią z materiałem, którym się posługują.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.