Strona główna › Pytania EKA.01 › Pytanie 381
EKA.01 · pytanie #381
Zgodnie z artykułem 433, za szkody wynikłe z wyrzucenia, wylania lub spadnięcia jakiegokolwiek przedmiotu z lokalu odpowiada ta osoba, która ten lokal zajmuje, chyba że szkoda powstała na skutek siły wyższej lub wyłącznie z winy poszkodowanego bądź osoby trzeciej, za którą zajmujący lokal nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł przeciwdziałać. Na podstawie wskazanego przepisu Kodeksu cywilnego, wynika, że osoba zajmująca lokal jest odpowiedzialna za szkodę spowodowaną
- Aosobą, za którą nie odpowiada
- Bosobą, za którą ponosi on odpowiedzialność
- Cwyłącznie przez poszkodowanego
- Dsiłą wyższą
Poprawna odpowiedź: B. osobą, za którą ponosi on odpowiedzialność
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź, że odpowiedzialność spoczywa na osobie, za którą ktoś ponosi odpowiedzialność, jest jak najbardziej trafna. W artykule 433 Kodeksu cywilnego jest to jasno powiedziane. Zajmujący pomieszczenie ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo rzeczy, które się tam znajdują. Jeśli coś się stanie z winy kogoś, za kogo odpowiada, to on musi naprawić szkodę. Przykładem może być sytuacja, gdy jakiś pracownik przez nieuwagę uszkodzi auto, które stoi pod firmą, bo na przykład coś mu spadnie na nie. W takim wypadku firma, która zarządza tym miejscem, odpowiada za szkodę, ponieważ pracownik działał w czasie pracy. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, co się ma robić w takich sytuacjach, zwłaszcza przy ubezpieczeniach i ryzyku. Z mojego doświadczenia, jeśli zrozumiesz tę odpowiedzialność, to może pomóc uniknąć wielu problemów finansowych.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.