Strona główna › Pytania EKA.01 › Pytanie 551
EKA.01 · pytanie #551
Wobec osoby, która narusza własność w sposób inny niż poprzez pozbawienie właściciela rzeczy rzeczywistej kontroli, właścicielowi przysługuje tzw. roszczenie
- Awindykacyjne
- Bwydobywcze
- Co zwrot rzeczy
- Dnegatoryjne
Poprawna odpowiedź: D. negatoryjne
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź "negatoryjne" jest jak najbardziej na miejscu. O co chodzi? Roszczenie negatoryjne ma właściciel, gdy ktoś narusza jego prawo do korzystania z rzeczy, ale nie odbiera mu samych władz. Przykładowo, jeśli ktoś wchodzi na teren czyjejś nieruchomości bez zgody, to narusza prawa właściciela. W takiej sytuacji, właściciel ma prawo domagać się, by ta osoba przestała to robić, bo to właśnie roszczenie negatoryjne działa w takich sprawach. Chodzi tu o to, żeby właściciel mógł bronić swoich praw do posiadania i korzystania z rzeczy. Jak mówi Kodeks cywilny, to świetny sposób na ochronę w sytuacjach, gdy ktoś narusza prawo własności, ale nie sprawia, że właściciel traci kontrolę nad rzeczą. Właściciele powinni wiedzieć, jakie mają prawa i co mogą zrobić, gdy ktoś narusza ich przestrzeń, to naprawdę ważne dla zarządzania swoim majątkiem.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.