Strona główna › Pytania EKA.02 › Pytanie 305
EKA.02 · pytanie #305
Zgodnie z Ustawą o narodowym zasobie archiwalnym oraz archiwach, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne mają obowiązek przekazywania materiałów archiwalnych do właściwych archiwów państwowych, niezwłocznie po upływie
- A20 lat od wytworzenia dokumentacji
- B25 lat od wytworzenia dokumentacji
- C35 lat od wytworzenia dokumentacji
- D30 lat od wytworzenia dokumentacji
Poprawna odpowiedź: B. 25 lat od wytworzenia dokumentacji
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Zgodnie z Ustawą o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne mają obowiązek przekazywania materiałów archiwalnych do właściwych archiwów państwowych niezwłocznie po upływie 25 lat od wytworzenia dokumentacji. Ta regulacja ma na celu zapewnienie, że ważne dokumenty, które mogą mieć znaczenie dla historii, społeczeństwa oraz prawa, są odpowiednio zabezpieczone i dostępne dla przyszłych pokoleń. Przykładem może być archiwizacja dokumentów dotyczących lokalnych inicjatyw społecznych czy projektów infrastrukturalnych, które po upływie tego okresu stanowią cenne źródło wiedzy dla badaczy i obywateli. W praktyce, właściwe archiwa państwowe prowadzą systematyczne inwentaryzacje oraz udostępniają zarchiwizowane materiały, co wspiera transparentność i historię lokalnych społeczności, zgodnie z dobrą praktyką zarządzania archiwami.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.