Strona główna › Pytania EKA.04 › Pytanie 639
EKA.04 · pytanie #639
Jan Nowak, prowadzący indywidualną działalność gospodarczą bez zatrudnionych pracowników, miał obowiązek uiszczenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za listopad 2018 r. najpóźniej do
- A17 grudnia 2018 r. (poniedziałek)
- B15 listopada 2018 r. (czwartek)
- C20 grudnia 2018 r. (czwartek)
- D10 grudnia 2018 r. (poniedziałek)
Poprawna odpowiedź: D. 10 grudnia 2018 r. (poniedziałek)
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź "10 grudnia 2018 r." jest okej, bo zgodnie z prawem, jak jesteś przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność i nie masz pracowników, to musisz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne do 10. dnia miesiąca po tym, którego te składki dotyczą. Więc składki za listopad 2018 r. powinieneś opłacić do 10 grudnia. Fajnie jest pamiętać, żeby płacić w terminie, bo unikniesz odsetek i różnych problemów z ZUS-em. Dodatkowo, regularne płacenie składek jest ważne, żeby mieć ciągłość w ubezpieczeniu, a to może potem wpłynąć na twoje prawa do świadczeń. Zawsze warto znać terminy płatności, bo to podstawowy obowiązek każdego przedsiębiorcy, co pokazuje, że bierze odpowiedzialność za finanse.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.