Strona główna › Pytania EKA.05 › Pytanie 20
EKA.05 · pytanie #20
W sekcji B akt osobowych pracodawca powinien gromadzić
- APIT-2 - oświadczenie pracownika w celu obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
- Bświadectwo zatrudnienia z poprzedniej firmy.
- Coświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę.
- Dumowę o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy.
Poprawna odpowiedź: A. PIT-2 - oświadczenie pracownika w celu obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź, która mówi o PIT-2 i oświadczeniu pracownika, jest jak najbardziej na miejscu. To mega ważny dokument, bo jest kluczowy przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Wiesz, w części B akt osobowych powinny być przechowywane te papiery, które są potrzebne do ogarnięcia swoich podatków. Dzięki PIT-2 pracownik może wskazać, że chce pomniejszyć zaliczkę na podatek, co naprawdę może pomóc osobom, które mają niższe dochody czy korzystają z różnych ulg. Pracodawca musi to wszystko przechowywać przez pięć lat, co jest super istotne na wypadek kontroli skarbowej i ułatwia pracownikom zabieganie o zwroty podatku. A dodatkowo, posiadanie tego PIT-2 w aktach to po prostu dobrze wykonana robota w kadrach - to daje przejrzystość w relacji pracodawca-pracownik i sprawia, że wszystko jest jasne.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.