Strona główna › Pytania EKA.05 › Pytanie 433
EKA.05 · pytanie #433
Pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzenia dla pracownika na początku każdego miesiąca. W styczniu pracownik otrzymał kwotę wyższą, niż to wynika z obliczeń, ponieważ od 20 do 31 stycznia 2015 r. był na zwolnieniu lekarskim z powodu niezdolności do pracy. W związku z tym pracodawca
- Aodliczy nadpłatę z dowolnej kwoty wynagrodzenia pracownika bez jego zgody
- Bodliczy nadpłatę 1 lutego z kolejnej wypłaty bez zgody pracownika
- Cmusi złożyć prośbę o zwrot nadwyżki wynagrodzenia do pracownika
- Dpotrąci nadpłatę z wynagrodzenia 1 marca bez zgody pracownika
Poprawna odpowiedź: B. odliczy nadpłatę 1 lutego z kolejnej wypłaty bez zgody pracownika
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź, którą zaznaczyłeś, jest jak najbardziej trafna. Moim zdaniem, to całkiem naturalne, że pracodawca ma prawo odciągnąć nadpłatę z wynagrodzenia w lutym, zwłaszcza jeśli wynagrodzenie było wyższe przez pomyłkę w obliczeniach. Z tego co pamiętam z zajęć, w Polsce prawo pracy pozwala na takie działania, ale oczywiście musi to być zgodne z przepisami. Dobrze, że pracodawca powinien uprzedzić pracownika o tym, co się stało i jak planuje to odliczyć. Na przykład, jeśli ktoś jest na zwolnieniu lekarskim i dostaje pieniądze, które mu się nie należą w pełnej wysokości, to ta nadpłata powinna być odliczana, kiedy znów dostaje wynagrodzenie. Takie podejście wydaje mi się fair i klarowne dla wszystkich.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.