Strona główna › Pytania EKA.05 › Pytanie 506
EKA.05 · pytanie #506
Osoba w wieku 32 lat, w czasie od stycznia do maja 2015 roku, była na zwolnieniach lekarskich przez łącznie 25 dni. Od którego dnia będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy, jeśli 01.06.2015 roku przedstawił nowe zwolnienie lekarskie z datą ważności do 15.06.2015 roku?
- A08.06.2015 r.
- B01.06.2015 r.
- C09.06.2015 r.
- D15.06.2015 r.
Poprawna odpowiedź: C. 09.06.2015 r.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Zasiłek chorobowy dostają ci pracownicy, co nie mogą pracować przez chorobę. Wiesz, jeśli gościu był na zwolnieniu przez 25 dni od stycznia do maja 2015 roku, to ma prawo do zasiłku. Zgodnie z przepisami, żeby zasiłek mógł być wypłacany, zwolnienie musi być zgłoszone w odpowiednim czasie. W tym przypadku, gościu przedstawił nowe zwolnienie 1 czerwca 2015 roku, które obowiązywało do 15 czerwca. Zasiłek przysługuje od dnia, w którym człowiek jest niezdolny do pracy, czyli w tym przypadku 2 czerwca 2015 roku, bo to był pierwszy dzień choroby po zgłoszeniu zwolnienia. Ale uwaga - zgodnie z przepisami, ten zasiłek zostanie wypłacony dopiero od 9 czerwca, bo wcześniejsze dni (2-8 czerwca) liczą się jako dni chorobowe, a zasiłek zaczyna lecieć od dziewiątego dnia. Jakby gościu miał następne zwolnienie po 15 czerwca, to jego dni na zasiłek mogłyby się zmienić. Dlatego warto, żeby pracownicy znali swoje prawa i obowiązki związane z zasiłkami chorobowymi.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.