Strona główna › Pytania EKA.05 › Pytanie 790
EKA.05 · pytanie #790
Podatnik podatku VAT dokonał dostawy towarów dla odbiorcy w dniu 10 stycznia 2015 roku, ustalając odroczony termin płatności na 28 lutego 2015 r. Na podstawie fragmentu ustawy o podatku od towarów i usług określ, do kiedy najpóźniej powinna być wystawiona faktura dokumentująca sprzedaż. <br><br> <table><tr><th colspan="2">Fragment ustawy o podatku od towarów i usług</th></tr><tr><th colspan="2">Art. 106i.</th></tr><tr><td>1.</td><td>Fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.</td></tr><tr><td>2.</td><td>Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty nabywcy.</td></tr></table>
- ADo 10.01.2015 r.
- BDo 25.01.2015 r.
- CDo 15.02.2015 r.
- DDo 28.02.2015 r.
Poprawna odpowiedź: C. Do 15.02.2015 r.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź "Do 15.02.2015 r." jest jak najbardziej na miejscu. Z tego, co pamiętam z przepisów, faktura powinna być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca po dostawie towaru. W tym przypadku dostawa była 10 stycznia 2015 roku, więc rzeczywiście, termin na wystawienie faktury kończy się 15 lutego. Właściwie to każdy przedsiębiorca powinien mieć to na uwadze, żeby nie mieć potem kłopotów z kontrolami podatkowymi. Dobrze jest mieć porządek z dokumentami, bo może to ułatwić życie i uniknąć różnych finansowych problemów. Jak coś nie zrobimy na czas, to mogą być konsekwencje, a to nikomu się nie przyda.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.