Strona główna › Pytania EKA.06 › Pytanie 170
EKA.06 · pytanie #170
Dokonywanie rejestracji pism przychodzących i wychodzących w odrębnych księgach korespondencyjnych ma miejsce w systemie kancelaryjnym
- Amieszanym
- Bbezdziennikowym
- Cdwudziennikowym
- Djednodziennikowym
Poprawna odpowiedź: C. dwudziennikowym
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Rejestrowanie pism w oddzielnych księgach korespondencyjnych w systemie kancelaryjnym dwudziennikowym jest zgodne z zasadami zapewniającymi lepszą organizację dokumentacji. W tym systemie wszystkie pismaków, zarówno te otrzymywane, jak i wysyłane, są rejestrowane w dwóch różnych zeszytach, co umożliwia łatwiejsze monitorowanie i kontrolowanie przepływu informacji. Taki podział zwiększa efektywność pracy kancelarii, a także ułatwia dostęp do dokumentów w przyszłości. Przykładowo, w przypadku audytu lub kontroli, łatwo można zweryfikować, jakie pisma zostały wysłane i otrzymane w danym okresie. Dobrą praktyką w administracji publicznej jest wdrażanie systemów dwudziennikowych, aby zapewnić transparentność działania oraz osiągnąć zgodność z regulacjami prawnymi w zakresie archiwizacji dokumentów. Dodatkowo, w systemie dwudziennikowym można łatwo wprowadzać dane do elektronicznych systemów zarządzania dokumentami, co zwiększa efektywność obiegu informacji.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.