Strona główna › Pytania EKA.07 › Pytanie 673
EKA.07 · pytanie #673
Na podstawie danych zamieszczonych w tabeli ustal, w którym roku przedsiębiorstwo powinno rozpocząć naliczanie odpisu amortyzacyjnego metodą liniową. <br><br> <table><tr><td>Data przyjęcia do użytkowania</td><td>21.12.2016 r.</td></tr><tr><td>Wartość początkowa środka trwałego</td><td>120 000,00 zł</td></tr><tr><td>Przyjęta metoda amortyzacji</td><td>degresywna podatkowa</td></tr><tr><td>Roczna stawka amortyzacji z wykazu stawek</td><td>20%</td></tr><tr><td>Współczynnik podwyższający stawkę</td><td>2</td></tr></table>
- AW roku 2020.
- BW roku 2019.
- CW roku 2018.
- DW roku 2017.
Poprawna odpowiedź: B. W roku 2019.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Poprawna odpowiedź to rok 2019, ponieważ to właśnie w tym roku roczna kwota odpisu amortyzacyjnego metodą degresywną staje się niższa od odpisu metodą liniową. Warto pamiętać, że w przypadku amortyzacji metodą liniową przedsiębiorstwo dokonuje stałego odpisu przez cały okres użytkowania środka trwałego, co zapewnia przewidywalność kosztów. W latach 2017 i 2018 odpisy degresywne znacznie przekraczały kwotę 24 000 zł, co oznacza, że przedsiębiorstwo mogło jeszcze korzystać z korzystniejszej metody degresywnej. W roku 2019, jednak kwota odpisu degresywnego wynosiłaby 8 640 zł, co jest niższe niż roczna amortyzacja liniowa. Dlatego zgodnie z zasadami, które sugerują przyjęcie metody, gdy odpis degresywny staje się nieopłacalny, to w 2019 roku przedsiębiorstwo powinno przejść na metodę liniową, co jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie amortyzacji. Warto dodać, że przejście na amortyzację liniową w tym momencie nie tylko jest zgodne z przepisami, ale także pozwala na lepsze planowanie finansowe w kolejnych latach.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.