Strona główna › Pytania EKA.07 › Pytanie 711
EKA.07 · pytanie #711
Niedobory niezawinionych powinny być skompensowane z nadwyżkami ujawnionymi w trakcie tego samego spisu z natury i należy je odpowiednio zaksięgować
- ADt konta Rozliczenie niedoborów i szkód, Ct konta Pozostałe koszty rodzajowe
- BCt konta Rozliczenie niedoborów i szkód, Dt konta Pozostałe koszty rodzajowe
- CDt konta Rozliczenie niedoborów i szkód, Ct konta Rozliczenie nadwyżek
- DCt konta Rozliczenie niedoborów i szkód, Dt konta Rozliczenie nadwyżek
Poprawna odpowiedź: D. Ct konta Rozliczenie niedoborów i szkód, Dt konta Rozliczenie nadwyżek
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Kompensata niedoborów niezawinionych z nadwyżkami powinna być zaksięgowana w sposób przedstawiony w odpowiedzi czwartej, ponieważ zgodnie z zasadami rachunkowości to rozwiązanie odzwierciedla rzeczywisty stan majątkowy firmy. Księgowanie, które polega na obciążeniu konta 'Rozliczenie nadwyżek' (Dt) oraz uznaniu konta 'Rozliczenie niedoborów i szkód' (Ct), jest zgodne z podejściem do zbilansowania strat i zysków wyjawionych podczas tego samego spisu z natury. Taka praktyka jest zgodna z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), które nakładają obowiązek prawidłowego prezentowania aktywów i pasywów w raportach finansowych. Przykładowo, jeśli w wyniku spisu z natury stwierdzono, że nadwyżka zapasów wynosi 10 000 zł, a niedobór 5 000 zł, to na koniec dnia księgowego dokonujemy korekty, obciążając odpowiednie konto nadwyżkami, co skutkuje lepszym obrazem sytuacji finansowej firmy. Takie podejście ułatwia również analizę finansową oraz podejmowanie decyzji zarządczych.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.