Strona główna › Pytania FRK.04 › Pytanie 126
FRK.04 · pytanie #126
Osoby z cukrzycą, u których przeprowadza się pedikiur leczniczy, są narażone na
- Apojawią się trudności w zatrzymaniu krwotoku.
- Bpojawią się rumieńce na stopach i goleniach.
- Cpowstanie trudno gojącej się rany.
- Dwystąpienie obrzęków w okolicach stóp i goleni.
Poprawna odpowiedź: C. powstanie trudno gojącej się rany.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Osoby, które mają cukrzycę, często mają problem z gojeniem ran. To dlatego, że ich naczynia krwionośne mogą być uszkodzone, a czasem dochodzi też do neuropatii. Pedikiur leczniczy może być pomocny i naprawdę poprawić komfort życia, ale niestety wiąże się z ryzykiem urazów mechanicznych, przez co mogą się pojawić rany. Trzeba pamiętać, że zły sposób leczenia lub ignorowanie symptomów może prowadzić do przewlekłych infekcji, które są naprawdę trudne do wyleczenia. Osobiście uważam, że kluczowe jest, żeby osoby z cukrzycą korzystały z pomocy specjalistów, którzy wiedzą, jak dbać o stopy diabetologiczne. Ważne jest też, żeby regularnie kontrolowały swoje stopy i używały dobrych środków pielęgnacyjnych, na przykład nawilżających, oraz nosiły odpowiednie buty, żeby unikać urazów.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.