Strona główna › Pytania GIW.05 › Pytanie 31
GIW.05 · pytanie #31
Który gaz w temperaturze pokojowej jest bezwonny?
- AMetan.
- BTlenek azotu.
- CSiarkowodór.
- DTlenek węgla.
Poprawna odpowiedź: D. Tlenek węgla.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Tlenek węgla, czyli popularny czad (CO), w temperaturze pokojowej faktycznie jest bezwonny, bezbarwny i nie ma smaku. To bardzo ważna cecha, bo przez to jest wyjątkowo niebezpieczny w pracy i w codziennym życiu, np. w przemyśle czy podczas użytkowania urządzeń grzewczych. Moim zdaniem każdy, kto jest związany z branżą techniczną czy bezpieczeństwem, powinien dobrze zapamiętać tę właściwość – to podstawa przy analizie ryzyka zatrucia. Praktycznie stosując tę wiedzę, trzeba zawsze pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń i stosowaniu czujników czadu zgodnie z wytycznymi BHP. W branży wydobywczej i przeróbczej tlenek węgla pojawia się m.in. przy procesach spalania albo tam, gdzie zachodzą reakcje w atmosferze ubogiej w tlen. W odróżnieniu od wielu innych gazów, które można wyczuć nosem (np. siarkowodór – bardzo charakterystyczny zapach zgniłych jaj), tlenek węgla nie ostrzega nas w żaden sposób, dlatego tak bardzo podkreśla się jego monitoring. Z mojego doświadczenia wynika, że nawet doświadczeni pracownicy potrafią bagatelizować ryzyko związane z CO – a przecież nawet krótkotrwała ekspozycja może prowadzić do poważnego zatrucia. Warto też kojarzyć, że standardy branżowe, chociażby normy PN czy wytyczne PIP, regularnie przypominają o kontroli emisji tego gazu na stanowiskach pracy. Dobrze mieć to z tyłu głowy zarówno podczas pracy, jak i nauki do egzaminów.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.