Strona główna › Pytania GIW.06 › Pytanie 255
GIW.06 · pytanie #255
Fotogrametria jest wykorzystywana podczas
- Awiercenia otworów.
- Bprofilowania geofizycznego.
- Cbadania minerałów i skał.
- Dtworzenia map.
Poprawna odpowiedź: D. tworzenia map.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Fotogrametria to dziedzina, która polega na uzyskiwaniu informacji o obiektach i zjawiskach poprzez analizę zdjęć – zwykle lotniczych, satelitarnych albo uzyskanych z dronów. Najważniejszym i najbardziej klasycznym zastosowaniem fotogrametrii jest właśnie tworzenie map, zarówno w skali dużej, jak i bardzo szczegółowej. W praktyce wygląda to tak, że na podstawie wielu zdjęć z różnych perspektyw można bardzo precyzyjnie odwzorować topografię terenu, granice działek czy układ infrastruktury. Moim zdaniem to jedna z tych technologii, które naprawdę odcisnęły piętno na geodezji i kartografii – bez niej nie byłoby możliwe tak szybkie i dokładne aktualizowanie map, zwłaszcza na dużych obszarach. Standardy branżowe, jak choćby wytyczne GUGiK, mocno podkreślają znaczenie fotogrametrii w procesie aktualizacji baz danych przestrzennych, m.in. BDOT czy ortofotomapy. W fotogrametrii dużo się też dzieje w temacie automatyzacji pomiarów – algorytmy coraz lepiej rozpoznają obiekty terenowe, co znacznie usprawnia proces tworzenia map. Tak czy inaczej, bez fotogrametrii nowoczesna geodezja i kartografia byłyby o wiele mniej precyzyjne i po prostu mniej efektywne.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.