Strona główna › Pytania GIW.06 › Pytanie 405
GIW.06 · pytanie #405
Która z przedstawionych roślin pojawiła się na Ziemi najwcześniej?




- ARoślina 4
- BRoślina 2
- CRoślina 3
- DRoślina 1
Poprawna odpowiedź: B. Roślina 2
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Wybrałeś poprawnie – roślina 2, przedstawiająca rynię (Rhynia), rzeczywiście pojawiła się na Ziemi najwcześniej spośród wymienionych. Rynia to prymitywna roślina naczyniowa z okresu syluru i dewonu, czyli sprzed ok. 410–400 milionów lat. Jest uznawana za jednego z protoplastów wszystkich roślin lądowych wyposażonych w tkanki przewodzące. To właśnie dzięki takim formom rośliny mogły opuścić środowisko wodne i skolonizować lądy. W praktyce znajomość historii ewolucji roślin pozwala lepiej zrozumieć, skąd biorą się współczesne zróżnicowane rozwiązania budowy roślin, np. różnice pomiędzy paprociami a roślinami nasiennymi. Standardy nauczania biologii, a szczególnie botaniki, kładą nacisk na rozumienie etapów ewolucji życia na Ziemi – w tym przełomowego pojawienia się tkankowych roślin naczyniowych. Moim zdaniem, znajomość takich „kamieni milowych” ewolucji roślin jest bardzo istotna i pomaga złapać szerszy kontekst zmian, które zachodziły na przestrzeni milionów lat. To także przypomina, jak ogromną adaptacją było przystosowanie się roślin do nowych warunków na lądzie. Z mojego doświadczenia, takie przykłady robią wrażenie i pozwalają lepiej zapamiętać mechanizmy ewolucyjne.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.