Strona główna › Pytania HAN.02 › Pytanie 254
HAN.02 · pytanie #254
W dniu 01.07.2014 r. klient kupił pralkę, którą dostarczono mu 03.07.2014 r. W dniu otrzymania towaru klient stwierdził, że towar posiada wadę fizyczną. Zgodnie z przytoczonymi przepisami, sprzedawca poniesie odpowiedzialność z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący powiadomi go o wadzie towaru najpóźniej do dnia <br><br> <table><tr><th colspan="1">Fragment Ustawy Kodeks cywilny</th></tr><tr><td>(…)</td></tr><tr><td>Art. 563.</td></tr><tr><td>§ 1. Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł ją wykryć. Minister Handlu Wewnętrznego może w drodze rozporządzenia ustalić krótsze terminy do zawiadomienia o wadach artykułów żywnościowych.</td></tr><tr><td>§ 2. Jednakże przy sprzedaży między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą utrata uprawnień z tytułu rękojmi następuje, jeżeli kupujący nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o dostrzeżonej wadzie, a w wypadku – gdy wada wyszła na jaw dopiero później jeżeli nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej wykryciu.</td></tr><tr><td>§ 3. Do zachowania terminów zawiadomienia o wadach rzeczy sprzedanej wystarczy wysłanie przed upływem tych terminów listu poleconego.</td></tr><tr><td>(…)</td></tr></table>
- A01.07.2015 r.
- B03.07.2015 r.
- C03.08.2014 r.
- D01.08.2014 r.
Poprawna odpowiedź: C. 03.08.2014 r.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź 03.08.2014 r. jest poprawna, ponieważ zgodnie z przepisami prawa, kupujący ma obowiązek zgłoszenia wady fizycznej towaru sprzedawcy w ciągu miesiąca od momentu jej wykrycia. W tym przypadku wada została stwierdzona przez klienta w dniu, kiedy pralka została dostarczona, czyli 03.07.2014 r. Oznacza to, że termin na zgłoszenie sprzedawcy upływa z końcem dnia 03.08.2014 r. Jest to praktyczne zastosowanie przepisów dotyczących rękojmi, które mają na celu ochronę kupujących oraz zapewnienie odpowiedzialności sprzedawców. Warto również pamiętać, że przepisy te są zgodne z Kodeksem cywilnym, który określa prawa i obowiązki stron umowy sprzedaży. Praktycznie rzecz biorąc, w przypadku stwierdzenia wady, klient powinien niezwłocznie skontaktować się ze sprzedawcą, aby uniknąć utraty praw związanych z rękojmią. Warto także dokumentować wszelkie zgłoszenia, co może być przydatne w przypadku dalszych roszczeń.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.