Strona główna › Pytania INF.02 › Pytanie 1748
INF.02 · pytanie #1748
Za pomocą przedstawionego urządzenia można przeprowadzić diagnostykę działania

- Azasilacza ATX.
- Binterfejsu SATA.
- Cpamięci RAM.
- Dmodułu DAC karty graficznej.
Poprawna odpowiedź: A. zasilacza ATX.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
To urządzenie to klasyczny multimetr cyfrowy, który w zasadzie jest jednym z podstawowych narzędzi każdego technika czy elektronika. No i właśnie, multimetr pozwala na pomiar napięcia, prądu, rezystancji, a niekiedy też pojemności kondensatorów czy częstotliwości. W praktyce używa się go najczęściej do diagnostyki zasilaczy ATX, bo potrafimy nim sprawdzić czy napięcia na poszczególnych liniach (np. +12V, +5V, +3,3V) są zgodne ze specyfikacją. Standardy ATX bardzo precyzyjnie określają dopuszczalne odchyłki napięć – jeśli coś jest nie tak, komputer może się dziwnie zachowywać albo w ogóle nie wstać. W serwisie komputerowym sprawdzenie napięć zasilacza to jedna z pierwszych czynności przy diagnozie problemów sprzętowych. Osobiście uważam, że umiejętność właściwego używania multimetru to coś, co powinien opanować każdy, kto grzebie przy komputerach. Dodatkowo, z multimetrem można wykryć uszkodzone przewody, bezpieczniki czy nawet proste zwarcia. Oczywiście, są inne specjalistyczne testery zasilaczy ATX, ale multimetr jest uniwersalny i bardzo przydatny także do innych zastosowań elektrycznych czy elektronicznych. To bardzo solidna podstawa do nauki praktycznej elektroniki.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.