Strona główna › Pytania LES.01 › Pytanie 64
LES.01 · pytanie #64
W celu obniżenia uszkodzeń nalotów i podrostów w drzewostanie w klasie KO należy stosować ścinkę drzew w terminie
- Azimowym.
- Bletnim.
- Cwiosennym.
- Djesiennym.
Poprawna odpowiedź: A. zimowym.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Ścinka drzew w klasie KO (czyli w drzewostanach odnowieniowych) zimą to rozwiązanie opierające się na wieloletnich obserwacjach praktycznych i wypracowanych standardach gospodarki leśnej. Najważniejsze jest tutaj to, że zimą, gdy podłoże leśne jest zamarznięte, znacznie ogranicza się ryzyko uszkodzenia nalotów i podrostów, czyli młodego pokolenia drzew, które ma przejąć funkcję starszego drzewostanu. Dzięki temu minimalizujemy straty w wartości przyszłego lasu. Zimą, kiedy gleba jest twarda, a śnieg dodatkowo amortyzuje upadające drzewa i gałęzie, szkody mechaniczne są znikome. Moim zdaniem warto też pamiętać, że w okresie zimowym drzewa są w spoczynku wegetacyjnym, więc ewentualne otarcia lub mikrourazy mają mniejszy wpływ na ich zdrowotność. Tak się przyjęło w leśnictwie i rzeczywiście – widziałem, jak ścinka zimowa pozwala zachować nawet bardzo delikatne naloty świerkowe czy jodłowe praktycznie w nienaruszonym stanie. W polskich warunkach klimatycznych wiele nadleśnictw wręcz planuje zręby główne właśnie na okres zimowy, by maksymalnie chronić młode pokolenie drzew. To jedna z tych praktyk, która w teorii i w realu świetnie się sprawdza. Warto też wspomnieć, że w zimie nie występuje aktywność większości szkodników, więc i z tego względu jest to dobry czas na takie prace.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.