Strona główna › Pytania MED.01 › Pytanie 140
MED.01 · pytanie #140
W trakcie zabiegu stomatologicznego dentysta prosi asystentkę o nawiązanie kontaktu telefonicznego z pracownią techniki dentystycznej. Asystentka, realizując to zlecenie, powinna
- Azdjąć rękawiczki ochronne, dokładnie umyć ręce i wykonać połączenie
- Bwytrzeć ręce chusteczką dezynfekcyjną przed nawiązaniem połączenia
- Czdezynfekować ręce w rękawiczkach przed nawiązaniem połączenia
- Dzdjąć rękawiczki, wykonać połączenie i ponownie założyć te same rękawiczki
Poprawna odpowiedź: A. zdjąć rękawiczki ochronne, dokładnie umyć ręce i wykonać połączenie
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Właściwa odpowiedź polegająca na zdjęciu rękawiczek ochronnych, umyciu rąk higienicznie i wykonaniu połączenia telefonicznego jest zgodna z najlepszymi praktykami w zakresie higieny i bezpieczeństwa w gabinetach stomatologicznych. Rękawiczki mają na celu ochronę zarówno pacjenta, jak i pracowników przed zakażeniami, jednak ich noszenie uniemożliwia skuteczne mycie rąk. Przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności, która może prowadzić do kontaktu z powierzchniami niejałowymi, takich jak telefon, istotne jest zapewnienie, że ręce są czyste. Po zdjęciu rękawiczek kluczowe jest umycie rąk wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund, co jest zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Przykładowo, lekarze i asystenci stomatologiczni powinni przestrzegać protokołów, aby uniknąć przenoszenia patogenów z narzędzi, sprzętu lub innych powierzchni na dłonie i następnie na urządzenia używane w gabinecie.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.