Strona główna › Pytania MED.09 › Pytanie 1209
MED.09 · pytanie #1209
Jakie jest przeczyszczające lekarstwo działające na zasadzie osmozy?
- Aliść senesu
- Bmakrogol
- Cbisakodyl
- Drycynowy olej
Poprawna odpowiedź: B. makrogol
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Makrogol to naprawdę fajny lek, który działa przeczyszczająco w dość specyficzny sposób. Zatrzymuje wodę w jelitach, przez co zwiększa objętość stolca, co potem znacznie ułatwia jego wydalanie. W praktyce w medycynie stosuje się go głównie przy zaparciach i przed różnymi badaniami, na przykład kolonoskopią. W odróżnieniu od wielu innych środków przeczyszczających, makrogol nie wywołuje bolesnych skurczów jelit i pacjenci zwykle dobrze go tolerują. Też mniej ryzykuje się skutkami ubocznymi w porównaniu do tradycyjnych leków. Z mojego doświadczenia wynika, że lekarze chętnie polecają makrogol jako pierwszy wybór przy przewlekłych zaparciach, co jest zgodne z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, więc zdecydowanie warto być tego świadomym.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.