Strona główna › Pytania MED.09 › Pytanie 219
MED.09 · pytanie #219
W terapii hipercholesterolemii, jakie leki powinny być zastosowane jako podstawowe?
- Abetablokery
- Bpochodne benzodiazepiny
- Cpochodne tioksantenu
- Dstatyny
Poprawna odpowiedź: D. statyny
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Statyny to takie leki, które są znane jako skuteczne w walce z wysokim cholesterolem. Działają powstrzymując pewien enzym w wątrobie, co zmniejsza produkcję cholesterolu. Dzięki temu poziom LDL, czyli tego 'złego' cholesterolu, spada, a to jest super ważne dla naszego serca. Liczne badania pokazują, że stosowanie statyn przyczynia się do mniejszego ryzyka różnych problemów sercowo-naczyniowych, jak zawał serca czy udar mózgu. W praktyce, lekarze często sięgają po statyny, zwłaszcza u osób, które mają dodatkowe ryzyko, jak otyłość czy cukrzyca. Rekomendacje, które stworzyło Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, jasno mówią, że statyny powinny być pierwszym wyborem w leczeniu wysokiego cholesterolu. To naprawdę podkreśla ich znaczenie w zapobieganiu chorobom serca.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.