Strona główna › Pytania MED.10 › Pytanie 1229
MED.10 · pytanie #1229
Za łagodzenie odczuwanych dolegliwości bólowych u pacjenta podczas masażu między innymi odpowiedzialna jest substancja wytwarzana przez układ nerwowy
- Aadrenalina
- Bendorfina
- Cacetylocholina
- Doksytocyna
Poprawna odpowiedź: B. endorfina
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Endorfina to taki swój neuroprzekaźnik, który nasz organizm sam produkuje i jest naprawdę ważny, gdy chodzi o łagodzenie bólu. Kiedy masujemy ciało, to stymulujemy tkanki miękkie, a to z kolei sprawia, że endorfiny zaczynają się uwalniać. I wiecie co? Dzięki temu czujemy się lepiej, a ból staje się mniej dokuczliwy. Endorfiny działają na te same receptory w mózgu co niektóre leki przeciwbólowe, więc efekt jest całkiem podobny. W masażu są różne techniki jak głaskanie, ugniatanie, czy wibracje, które mogą pomóc podnieść poziom endorfin, co jest zgodne z tym, co najlepsze w terapii manualnej. Zresztą, im więcej endorfin, tym lepszy nastrój i mniej stresu, co jest mega ważne, zwłaszcza dla ludzi z przewlekłymi bólami. A tak w ogóle, te endorfiny mogą też wspierać regenerację naszego ciała, przez co masaż nie jest tylko czymś relaksującym, ale też pomaga w zdrowieniu.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.