Strona główna › Pytania MED.10 › Pytanie 314
MED.10 · pytanie #314
Po zakończeniu masażu pacjent doznał ataku padaczki. W takiej sytuacji masażysta powinien
- Aunieruchomić pacjenta, umieszczając go w pozycji siedzącej na krześle, rękami stabilizując tułów dociskając do krzesła, a w kącik ust wkładając chusteczkę
- Bsprowokować pacjenta do pozycji leżącej, chwytając za nadgarstki unieruchomić go, a w kącik ust wkładając chusteczkę
- Csprowadzić pacjenta do pozycji leżącej, klęknąć za głową, udami unieruchomić głowę pacjenta, a w kącik ust włożyć chusteczkę
- Dunieruchomić pacjenta, umieszczając go w pozycji siedzącej na krześle, rękami stabilizując nadgarstki, a w kącik ust wkładając chusteczkę
Poprawna odpowiedź: C. sprowadzić pacjenta do pozycji leżącej, klęknąć za głową, udami unieruchomić głowę pacjenta, a w kącik ust włożyć chusteczkę
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
To, że zdecydowałeś się położyć pacjenta na plecach i unieruchomić jego głowę, to bardzo dobry wybór. Przy ataku padaczki bezpieczeństwo jest najważniejsze, a leżąca pozycja znacznie zmniejsza ryzyko urazów. Klęcząc przy głowie pacjenta i blokując jej ruchy swoimi udami, działasz naprawdę mądrze, bo stabilizujesz go. Włożenie chusteczki w kącik ust to dodatkowy krok ochronny, ale pamiętaj, żeby nie wkładać niczego twardego, bo to może zaszkodzić zębom. Przy udzielaniu pierwszej pomocy dobrze jest mieć na uwadze zasady np. z American Epilepsy Society, które mówią o tym, jak ważne jest, żeby pacjent był bezpieczny i komfortowy w trakcie ataku. Aha, ważne też, aby mierzyć czas trwania napadu i wzywać pomoc, gdy trwa to dłużej niż 5 minut.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.