Strona główna › Pytania OGR.02 › Pytanie 307
OGR.02 · pytanie #307
Do zwalczania szkodników w uprawach ekologicznych <b>nie należy</b> stosować
- Awywaru ze skrzypu.
- Bsubstancji feromonowych.
- Cszarego mydła.
- Dchemicznych środków owadobójczych.
Poprawna odpowiedź: D. chemicznych środków owadobójczych.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Stosowanie chemicznych środków owadobójczych w rolnictwie ekologicznym jest zabronione i to nie jest żadna tajemnica w branży. Zgodnie z międzynarodowymi standardami produkcji ekologicznej oraz polskimi przepisami (np. Rozporządzenie Rady WE nr 834/2007), nie wolno używać chemii syntetycznej do zwalczania szkodników. Główna idea eko-upraw to ochrona środowiska, zdrowia ludzi oraz odbudowa naturalnych procesów biologicznych. Z mojego doświadczenia wynika, że w praktyce stosuje się metody biologiczne, mechaniczne, albo wykorzystuje się naturalne wyciągi roślinne, czyli rzeczy typu wywar ze skrzypu, mydło potasowe czy nawet substancje feromonowe do dezorientacji szkodników. Chemiczne środki, nawet jeśli są skuteczne na krótką metę, to długofalowo niszczą pożyteczne organizmy i glebę oraz mogą prowadzić do zanieczyszczenia środowiska czy odporności szkodników. Czasem wydaje się, że bez chemii się nie obejdzie, ale odpowiednio zaplanowane płodozmiany, uprawy współrzędne oraz stosowanie naturalnych biopreparatów dają radę. To jest właśnie klucz w ekologii – szukać rozwiązań, które są trwałe, bezpieczne i nie łamią zasad certyfikacji. Bez chemicznych pestycydów uprawy ekologiczne mają szansę być nie tylko zdrowsze, ale i stabilniejsze na dłuższą metę.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.