Strona główna › Pytania OGR.02 › Pytanie 490
OGR.02 · pytanie #490
Powszechnie występującym chwastem w sadach jest żółto kwitnący
- Askrzyp polny.
- Bprzetacznik perski.
- Cmniszek pospolity.
- Dtasznik pospolity.
Poprawna odpowiedź: C. mniszek pospolity.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Mniszek pospolity to rzeczywiście bardzo charakterystyczny chwast pojawiający się masowo w sadach, na łąkach, a także na trawnikach czy polach uprawnych. Wyróżnia się intensywnie żółtymi kwiatami, które kwitną wiosną i wczesnym latem – no, ciężko go nie zauważyć, kiedy nagle całe rzędy między drzewami robią się żółte. Z mojego doświadczenia to on potrafi się rozprzestrzenić naprawdę szybko, bo jego nasiona są roznoszone przez wiatr na duże odległości. Mniszek jest nie tylko uciążliwy (konkuruje z drzewami owocowymi o wodę i składniki pokarmowe w glebie), ale i trudny do zwalczania, bo odrasta nawet z fragmentów korzenia, które zostaną w ziemi po mechanicznym usuwaniu. W praktyce sadowniczej zaleca się regularne koszenie międzyrzędzi albo stosowanie odpowiednich środków chwastobójczych zgodnych z zaleceniami integrowanej ochrony roślin – nie można dopuścić do jego zakwitu i rozsiewania. Niektórzy sadownicy zostawiają trochę mniszka dla pożytku pszczół, ale generalnie w dużych ilościach to już problem. Z ciekawostek: jego obecność w nadmiarze często świadczy o zbyt luźnej i przewiewnej glebie. To taki trochę barometr warunków siedliskowych w sadzie. Moim zdaniem warto też pamiętać, że mniszek w sadzie to nie tylko problem estetyczny, ale i ekonomiczny, bo w dłuższym okresie może pogarszać plonowanie drzew.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.