Strona główna › Pytania OGR.02 › Pytanie 682
OGR.02 · pytanie #682
Odmładzające cięcie wiśni powinno być zrealizowane
- Ana koniec lutego
- Bwiosną, gdy na pędach będą widoczne pąki
- Clatem, tuż po zbiorze owoców
- Dw drugiej połowie marca
Poprawna odpowiedź: C. latem, tuż po zbiorze owoców
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź, że najlepszy czas to 'latem, zaraz po zbiorze owoców', jest jak najbardziej trafna. To właśnie latem powinno się przeprowadzać cięcie odmładzające wiśni, bo wtedy można na spokojnie pozbyć się starych pędów i pobudzić nowe do wzrostu. Robienie tego po zbiorach owoców jest super, bo nie uszkadza się pąków kwiatowych, które zaczynają się formować wczesną wiosną. Wtedy drzewo jest w najlepszej formie, żeby szybko się zregenerować. Warto też obserwować, czy pojawiają się nowe pędy, i dostosować cięcie do tego, jak roślina się czuje. Na przykład, dobrze jest usuwać pędy, które rosną do wewnątrz lub krzyżują się, bo to poprawia cyrkulację powietrza i zapewnia więcej światła. To wszystko ma wpływ na zdrowie drzewa i owocowanie w przyszłości, więc warto to robić.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.