Strona główna › Pytania PGF.08 › Pytanie 372
PGF.08 · pytanie #372
W trakcie negocjacji żadna ze stron nie próbowała ustąpić na rzecz swojego oponenta. W związku z tym obie strony zastosowały typ negocjacji
- Atwardych
- Bopartych na mediacjach
- Copartych na kompromisie
- Dmiękkich
Poprawna odpowiedź: A. twardych
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Negocjacje twarde to takie podejście, gdzie każda ze stron chce wyciągnąć jak najwięcej dla siebie, nie za bardzo myśląc o ustępstwach. W opisanej sytuacji, to się naprawdę sprawdzi, bo jak nikt nie ma zamiaru ustąpić, to jest to jasno twarda strategia. W praktyce często używa się tego w biznesie, gdzie wszyscy chcą uzyskać najkorzystniejsze warunki, zazwyczaj nie myśląc o relacjach na przyszłość. Weźmy na przykład negocjacje dotyczące ceny – obie strony są nastawione na maksymalne zyski finansowe, co czasem prowadzi do sytuacji, gdzie do niczego nie dochodzą, bo nikt nie chce iść na kompromis. Ważne, by pamiętać, że tak twarde podejście może sprawić, że druga strona na przykład odrzuci nasze propozycje, co niestety zamyka drzwi do ewentualnej współpracy w przyszłości. Dlatego warto to stosować z głową i tylko w sytuacjach, gdzie relacje po negocjacjach nie odgrywają dużej roli.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.