Strona główna › Pytania ROL.04 › Pytanie 282
ROL.04 · pytanie #282
Czy uprawa żyta po innych zbożach i po samej sobie jest możliwa, ponieważ
- Awzbogaca glebę w próchnicę
- Bpolepsza strukturę gleby
- Cjest ono odporne na choroby podstawy źdźbła
- Duzyskuje się wysokie plony
Poprawna odpowiedź: C. jest ono odporne na choroby podstawy źdźbła
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Żyto, czyli Secale cereale, to takie zboże, które jest naprawdę odporne na różne choroby, zwłaszcza te, które atakują podstawę źdźbła. Dzięki temu można je uprawiać po innych zbożach, bo ryzyko infekcji jest mniejsze. Dla farmerów to wielka sprawa, bo mogą sobie rotować uprawy, co redukuje potrzebę stosowania chemii i pozwala zaoszczędzić na kosztach. A jak mniej chemii, to lepiej dla gleby, bo nie trzeba walczyć z patogenami. Co więcej, żyto dobrze rośnie nawet w trudniejszych warunkach glebowych czy klimatycznych, więc to naprawdę fajna opcja w takich sytuacjach. Jak się o tym myśli w kontekście dobrych praktyk w rolnictwie, to uprawa żyta po innych zbożach pomaga też utrzymać różnorodność biologiczną i poprawia zdrowie ekosystemu rolniczego.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.