Strona główna › Pytania ROL.04 › Pytanie 435
ROL.04 · pytanie #435
Desykacja roślin strączkowych jest wykonywana w celu
- Aochrony roślin przed chorobami
- Baktywacji nasion do kiełkowania
- Cprzyspieszenia wschodów
- Dprzyspieszenia dojrzewania
Poprawna odpowiedź: D. przyspieszenia dojrzewania
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Desykacja roślin strączkowych to naprawdę ważny proces w rolnictwie. Chodzi o to, żeby przyspieszyć dojrzewanie nasion. W praktyce polega to na tym, że obniżamy zawartość wody w roślinach, co sprawia, że szybciej możemy je zbierać. Jest to szczególnie przydatne w przypadku roślin strączkowych, które mogą mieć problemy z pogodą, bo opóźnienia w dojrzewaniu mogą skutkować mniejszymi plonami. Desykację stosuje się, kiedy przewidujemy późne opady deszczu, które mogłyby prowadzić do chorób grzybowych. Na przykład, używa się takich środków jak glifosat, które spryskuje się rośliny kilka tygodni przed zbiorem, co działa na ich szybsze dojrzewanie. Ważne jest, żeby robić to w odpowiednim czasie, żeby nasiona były zdrowe i miały dobrą jakość.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.