Strona główna › Pytania ROL.04 › Pytanie 54
ROL.04 · pytanie #54
Które z zbóż jarych wykazuje największe zapotrzebowanie na wodę?
- Agryka
- Bkukurydza
- Cowies
- Dproso
Poprawna odpowiedź: C. owies
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Owies to takie zboże, które potrzebuje sporo wody, a to ważne, zwłaszcza w miejscach, gdzie wilgotność gleby jest zmienna. Jak rośnie, to potrzebuje tej wody nie tylko do kiełkowania, ale i do dalszego wzrostu, żeby plony były jak najlepsze. Jeśli wody jest za mało, to owies może marnieć i ziarno może nie być pierwszej jakości. Dobrze jest więc kontrolować wilgotność gleby i, jeśli trzeba, nawadniać, zwłaszcza kiedy owies kiełkuje, ma liście, kwitnie i ziarna się wypełniają. Co ciekawe, owies też poprawia strukturę gleby i pomaga jej zatrzymywać wodę, więc super się sprawdza w uprawach rotacyjnych. Działa to na naszą korzyść, bo nie tylko zbieramy lepsze plony, ale też dbamy o ekosystem w rolnictwie.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.