Strona główna › Pytania ROL.04 › Pytanie 548
ROL.04 · pytanie #548
Uprawa jakiej rośliny nie jest zalecana po zbiorze rzepaku ozimego?
- Aburaków cukrowych
- Bgrochu siewnego
- Cjęczmienia ozimego
- Dpszenicy ozimej
Poprawna odpowiedź: A. buraków cukrowych
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Uprawa buraków cukrowych po zbiorze rzepaku ozimego to niezbyt dobry pomysł. Można się narazić na różne choroby glebowe, zwłaszcza te związane z korzeniami, które mogą być przenoszone przez resztki rzepaku. Rzepak ozimy to roślina krzyżowa, a to oznacza, że w ziemi mogą zostać patogeny charakterystyczne dla tej grupy. Buraki cukrowe są dość wrażliwe na te choroby, co oznacza, że mogą mieć gorsze plony. Lepiej jest stosować płodozmian, w którym po rzepaku sadzi się rośliny z innych rodzin botanicznych. To może zmniejszyć ryzyko chorób. Dobrze jest dać glebie odpocząć i przed burakami posadzić coś innego, na przykład zboża, które pomagają w ograniczeniu tych problemów. W końcu to przyczynia się do lepszych plonów i zdrowia gleby.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.