Strona główna › Pytania SPC.03 › Pytanie 38
SPC.03 · pytanie #38
Jak należy postąpić w trakcie pracy miksera, gdy ciasto zbiera się w górnej części kociołka?
- AOdłączyć osłonę, by móc w trakcie pracy zbierać je delikatnie dłonią.
- BOdłączyć osłonę, by móc w trakcie pracy oskrobać je skrobką.
- CKażdorazowo wyłączyć mikser i zebrać ciasto.
- DZbierać ciasto ze ścianek kociołka przez otwór w osłonie w trakcie mieszania.
Poprawna odpowiedź: C. Każdorazowo wyłączyć mikser i zebrać ciasto.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
To właśnie jest prawidłowe podejście – za każdym razem, gdy zauważysz, że ciasto zbiera się w górnej części kociołka podczas pracy miksera, należy go wyłączyć i dopiero wtedy zebrać ciasto z brzegów. To kwestia bezpieczeństwa, ale też jakości wykonywanej pracy. W branży cukierniczej i piekarskiej takie działanie to standard – nie wolno manipulować przy mieszadle ani wkładać rąk lub narzędzi do obracającej się misy. Z mojego doświadczenia wynika, że pośpiech i próby „zaoszczędzenia czasu” poprzez pracę na włączonym mikserze często kończą się nie tylko niechlujnym wyrobem ciasta, ale i poważnymi urazami. Przepisy BHP są tutaj jednoznaczne – zawsze najpierw wyłączamy urządzenie! Dodatkowo, zbierając ciasto ze ścianek przy wyłączonym mikserze, masz pewność, że masa zostanie równomiernie wymieszana i nie pozostaną w niej niepożądane grudki. W praktyce taki sposób pracy bardzo poprawia jakość końcowego produktu i jest po prostu wygodniejszy, bo nie musisz się stresować możliwością uszkodzenia sprzętu czy własnych dłoni. Dobrym zwyczajem jest też regularne sprawdzanie stanu ciasta w trakcie miksowania, ale zawsze przy wyłączonym sprzęcie. To po prostu bezpieczne i profesjonalne.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.