Strona główna › Pytania SPL.02 › Pytanie 270
SPL.02 · pytanie #270
Pasażer z niepełnosprawnością potrzebujący asysty powinien ten fakt zgłosić przewoźnikowi kolejowemu <br><br> <table><tr><td colspan="2">ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 1371/2007</td></tr><tr><td colspan="2">PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 23 października 2007 r.</td></tr><tr><td colspan="2">dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym</td></tr><tr><td>Artykuł 24</td><td>Warunki udzielania pomocy</td></tr><tr><td colspan="2">Przedsiębiorstwa kolejowe, zarządcy stacji, sprzedawcy biletów i operatorzy turystyczni współpracują ze sobą w celu udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym lub osobom o ograniczonej sprawności ruchowej zgodnie z art. 22 i 23 oraz zgodnie z poniższymi literami:</td></tr><tr><td colspan="2">a) pomoc zapewniana jest pod warunkiem, że przedsiębiorstwo kolejowe, zarządcę stacji, sprzedawcę biletów lub operatora turystycznego powiadomiono o potrzebie udzielenia pomocy danej osobie przynajmniej na 48 godzin, zanim taka pomoc będzie potrzebna. Jeżeli bilet pozwala na odbycie kilku podróży, wystarczy jedno powiadomienie, pod warunkiem, że przekazana zostanie wystarczająca informacja na temat terminu kolejnych przewozów;</td></tr></table>
- A60 minut przed odjazdem pociągu.
- B30 minut przed odjazdem pociągu.
- C48 godzin przed odjazdem pociągu.
- D24 godziny przed odjazdem pociągu.
Poprawna odpowiedź: C. 48 godzin przed odjazdem pociągu.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Pasażer z niepełnosprawnością, który potrzebuje asysty podczas podróży koleją, jest zobowiązany do zgłoszenia tej potrzeby przewoźnikowi co najmniej na 48 godzin przed planowanym odjazdem pociągu. Takie wymaganie wynika z Rozporządzenia (WE) nr 1371/2007, które ma na celu zapewnienie, że przedsiębiorstwa kolejowe będą miały odpowiedni czas na zorganizowanie pomocy. Przykładowo, jeśli planujesz podróż na trasie Warszawa-Kraków, powinieneś zgłosić potrzebę asysty najpóźniej dwa dni przed wyjazdem, co pozwoli personelowi na odpowiednie przygotowanie się, np. poprzez zorganizowanie wózka inwalidzkiego lub zapewnienie wsparcia przy wejściu do pociągu. Zgłoszenie w odpowiednim czasie zwiększa także komfort podróży, ponieważ umożliwia przewoźnikowi dostosowanie usług do indywidualnych potrzeb pasażerów. Ponadto, znajomość tych zasad wśród pasażerów wpisuje się w większy kontekst promowania dostępności transportu publicznego i wspierania osób z ograniczeniami ruchowymi w korzystaniu z usług kolejowych.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.