Strona głównaPytania SPL.02 › Pytanie 305
SPL.02 · pytanie #305

Podróżny korzystający z usług przewozowych InterCity na trasie Warszawa – Gdańsk zapłacił za bilet 120,00 zł. Ponieważ pociąg spóźnił się półtorej godziny, poprosił konduktora o potwierdzenie tego faktu na bilecie, a następnie złożył pisemną skargę do przewoźnika. Jakiej wysokości odszkodowanie może otrzymać podróżny? <br><br> <table><tr><td colspan="2">Fragment rozporządzenia nr 1371/2007/WE dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym</td></tr><tr><td colspan="2">Art.17</td></tr><tr><td colspan="2">Odszkodowanie</td></tr><tr><td colspan="2">1. Nie tracąc prawa do przewozu, pasażer może żądać od przewoźnika kolejowego odszkodowania za opóźnienie w przypadku opóźnienia pomiędzy podanym na bilecie miejscem wyjazdu i miejscem docelowym, za które nie otrzymał zwrotu kosztów biletu zgodnie z art. 16.</td></tr><tr><td colspan="2">2. Minimalna kwota odszkodowania wynosi:</td></tr><tr><td colspan="2">a) 25 proc. ceny biletu, w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut,</td></tr><tr><td colspan="2">b) 50 proc. ceny biletu, w przypadku opóźnienia wynoszącego120 minut lub więcej.</td></tr><tr><td colspan="2">Dotyczy to przejazdów na terenie Polski i UE pociągami: Expres, InterCity, Express InterCity, EuroCity lub EuroNight.</td></tr></table>

Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.