Strona główna › Pytania SPL.02 › Pytanie 305
SPL.02 · pytanie #305
Podróżny korzystający z usług przewozowych InterCity na trasie Warszawa – Gdańsk zapłacił za bilet 120,00 zł. Ponieważ pociąg spóźnił się półtorej godziny, poprosił konduktora o potwierdzenie tego faktu na bilecie, a następnie złożył pisemną skargę do przewoźnika. Jakiej wysokości odszkodowanie może otrzymać podróżny? <br><br> <table><tr><td colspan="2">Fragment rozporządzenia nr 1371/2007/WE dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym</td></tr><tr><td colspan="2">Art.17</td></tr><tr><td colspan="2">Odszkodowanie</td></tr><tr><td colspan="2">1. Nie tracąc prawa do przewozu, pasażer może żądać od przewoźnika kolejowego odszkodowania za opóźnienie w przypadku opóźnienia pomiędzy podanym na bilecie miejscem wyjazdu i miejscem docelowym, za które nie otrzymał zwrotu kosztów biletu zgodnie z art. 16.</td></tr><tr><td colspan="2">2. Minimalna kwota odszkodowania wynosi:</td></tr><tr><td colspan="2">a) 25 proc. ceny biletu, w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut,</td></tr><tr><td colspan="2">b) 50 proc. ceny biletu, w przypadku opóźnienia wynoszącego120 minut lub więcej.</td></tr><tr><td colspan="2">Dotyczy to przejazdów na terenie Polski i UE pociągami: Expres, InterCity, Express InterCity, EuroCity lub EuroNight.</td></tr></table>
- A90,00 zł
- B30,00 zł
- C120,00 zł
- D60,00 zł
Poprawna odpowiedź: B. 30,00 zł
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź 30,00 zł jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z art. 17 rozporządzenia nr 1371/2007/WE, podróżny ma prawo do odszkodowania w wysokości 25% ceny biletu, jeśli pociąg spóźnił się o co najmniej 90 minut. W tym przypadku, cena biletu wynosiła 120,00 zł, co oznacza, że odszkodowanie wyniesie 30,00 zł (25% z 120,00 zł). Takie regulacje są elementem ochrony praw pasażerów i mają na celu zapewnienie jakości usług przewozowych. W praktyce, aby otrzymać odszkodowanie, podróżny powinien zadbać o odpowiednią dokumentację, w tym potwierdzenie spóźnienia od konduktora, co ułatwia proces składania skargi. Warto również zaznaczyć, że przewoźnicy są zobowiązani informować pasażerów o ich prawach, co może obejmować również dostępność formularzy skargowych. Zachęcam do zapoznania się z innymi regulacjami dotyczącymi praw pasażerów, które mogą się różnić w zależności od kraju oraz przewoźnika.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.