Strona główna › Pytania SPL.02 › Pytanie 672
SPL.02 · pytanie #672
Pociąg Intercity dotarł na stację końcową podróży pasażera z opóźnieniem wynoszącym 1,5 godziny w odniesieniu do planowanego czasu przyjazdu. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1371/2007 pasażer ten ma prawo do otrzymania od firmy kolejowej odszkodowania za opóźnienie w wysokości
- A25% ceny biletu
- B100% ceny biletu
- C35% ceny biletu
- D50% ceny biletu
Poprawna odpowiedź: A. 25% ceny biletu
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź to 25% ceny biletu, co jest zgodne z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1371/2007. Jak to działa? No bo jeśli pociąg ma opóźnienie przynajmniej 60 minut, to pasażerowie mogą wystąpić o odszkodowanie. Fajnie jest wiedzieć, że wysokość tego odszkodowania zależy od tego, jak długo trwa opóźnienie oraz jak daleko się podróżuje. W przypadku opóźnienia od 60 do 119 minut, pasażer może dostać 25% ceny biletu z powrotem. Wyobraź sobie, że jedziesz gdzieś i pociąg się spóźnia – wtedy warto złożyć wniosek o odszkodowanie do firmy kolejowej. Do wniosku powinieneś dołączyć paragon za bilet i informacje o opóźnieniu. Te regulacje są po to, by chronić pasażerów i zapewnić im sprawiedliwe rekompensaty, kiedy coś idzie nie tak.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.