Strona główna › Pytania SPL.05 › Pytanie 504
SPL.05 · pytanie #504
W jakim terminie musi zgłosić się osoba poszkodowana po odbiór przesyłki, której odnalezienie nastąpiło w ciągu roku od wypłaty odszkodowania, tak by nie uległa ona likwidacji? <br><br> <table><tr><td colspan="2">Fragment ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo Przewozowe.</td></tr><tr><td>Art. 69.</td><td>1. Na żądanie uprawnionego przewoźnik stwierdza w liście przewozowym niemożność wydania przesyłki po upływie terminu określonego w art. 52, chyba że wcześniej stwierdzono nieodwracalny charakter utraty. 2. Jeżeli przesyłka zostanie odnaleziona w ciągu roku od wypłaty odszkodowania, przewoźnik powinien niezwłocznie zawiadomić o tym uprawnionego. 3.W terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, uprawniony może żądać, aby wydano mu odnalezioną przesyłkę w jednym z punktów odprawy przesyłek za zwrotem otrzymanego od przewoźnika odszkodowania. W takim wypadku uprawniony zachowuje roszczenia z tytułu zwłoki w przewozie. 4.Jeżeli odnalezienie nastąpiło po upływie roku albo uprawniony nie zgłosił się w terminie określonym w ust. 3, przesyłka ulega likwidacji.</td></tr><tr><td>Art.70.</td><td>Przewoźnik ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania polecenia zmiany umowy przewozu, chyba że zachodzą okoliczności wymienione w art. 54 ust.1 i 2</td></tr></table>
- A30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odnalezieniu przesyłki.
- B2 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia o odnalezieniu przesyłki.
- CJednego roku od dnia otrzymania zawiadomienia o odnalezieniu przesyłki.
- D40 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odnalezieniu przesyłki.
Poprawna odpowiedź: A. 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odnalezieniu przesyłki.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź, w której mówisz o 30 dniach na odebranie przesyłki, jest jak najbardziej trafna i odnosi się do przepisów w Prawie Przewozowym. Z tego co pamiętam z lekcji, jest tam napisane, że osoba, która dostanie odszkodowanie za utraconą przesyłkę, musi się zgłosić po jej odbiór w ciągu 30 dni od momentu, gdy dostanie informację, że przesyłka została znaleziona. To bardzo istotne, bo jeżeli ktoś nie zdąży w tym czasie, to niestety traci prawo do odebrania tej przesyłki oraz do wszelkich roszczeń. Przykład: jeśli dostaniesz informację 1 lutego, to trzeba zgłosić się po odbiór najpóźniej do 2 marca. Ważne jest, żeby pamiętać o tych terminach, bo to może naprawdę pomóc w ochronie twoich interesów. Fundacje zajmujące się doradztwem prawnym często mówią, jak ważne jest znanie tych terminów, żeby nie wpaść w jakieś kłopoty.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.