Strona główna › Pytania SPL.05 › Pytanie 533
SPL.05 · pytanie #533
Odbiorca stwierdził szkodę w ładunku dostarczonym koleją w dniu jego wydaniu, tj. 11.01.2016 r. Zgodnie z regulaminem PKP Cargo dotyczącym przewozu przesyłek towarowych, odbiorca może wystąpić o ustalenie stanu przesyłki w terminie do <br><br> <table><tr><th colspan="1">Fragment Regulaminu przewozu przesyłek towarowych PKP Cargo</th></tr><tr><td>Odbiorca po przejęciu przesyłki bez zastrzeżeń może żądać protokolarnego ustalenia stanu przesyłki, jeżeli stwierdzono ubytek, jej uszkodzenie niedające się zauważyć z zewnątrz, nie później jednak niż w ciągu siedmiu dni od dnia odbioru przesyłki licząc od godziny 0.01 dnia następnego po dniu odebrania przesyłki.</td></tr></table>
- A20 stycznia 2016 r.
- B18 stycznia 2016 r.
- C17 stycznia 2016 r.
- D19 stycznia 2016 r.
Poprawna odpowiedź: B. 18 stycznia 2016 r.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Poprawna odpowiedź, 18 stycznia 2016 r., wynika z faktu, że zgodnie z regulaminem PKP Cargo, odbiorca ma siedem dni na zgłoszenie szkody od dnia następnego po odbiorze przesyłki. W tym przypadku, przesyłka została wydana odbiorcy 11 stycznia, co oznacza, że okres zgłaszania szkody rozpoczyna się od 12 stycznia. Licząc siedem dni od tej daty, termin na zgłoszenie upływa 18 stycznia 2016 r. Jest to kluczowy element w procesie reklamacyjnym, ponieważ terminowe zgłaszanie szkód pozwala na szybsze rozpatrzenie sprawy, co jest istotne zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy. W praktyce, aby uniknąć komplikacji, zawsze warto zachować potwierdzenia odbioru przesyłki oraz dokumentację wszelkich uszkodzeń. Takie działania są zgodne z najlepszymi praktykami w branży transportowej, gdzie czas reakcji na zgłoszenia szkód ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrych relacji z klientami oraz zabezpieczenia interesów firmy.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.