Strona główna › Pytania SPO.03 › Pytanie 98
SPO.03 · pytanie #98
Podczas przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby dorosłej, prowadzący powinien uciskać klatkę piersiową do głębokości
- A3 centymetry
- B1 centymetr
- C5 centymetrów
- D7 centymetrów
Poprawna odpowiedź: C. 5 centymetrów
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Kiedy robisz resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) u dorosłych, musisz pamiętać, że uciski na klatkę piersiową powinny być głębokie na co najmniej 5 centymetrów. To naprawdę ważne, bo tylko tak możesz dobrze pompować krew i dostarczać tlen do najważniejszych narządów. W takich krytycznych sytuacjach, jak zatrzymanie krążenia, dobrze wykonane uciski mogą uratować życie. Z tego, co wiem, American Heart Association i Europejska Rada Resuscytacji mówią, że kluczem jest efektywność krążenia, a to osiągniesz tylko przez odpowiednią głębokość i częstotliwość ucisków. Warto też, żeby przerwy między uciskami były jak najkrótsze, a same uciski robione w tempie 100-120 na minutę – wtedy szanse na skuteczną resuscytację są większe.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.