Strona główna › Pytania SPO.05 › Pytanie 1182
SPO.05 · pytanie #1182
Kilka miesięcy temu zmarła żona podopiecznego. Przedłużająca się żałoba może prowadzić do ryzyka wystąpienia głównie chorób układu
- Adokrewnego
- Bpokarmowego
- Cnerwowego
- Doddechowego
Poprawna odpowiedź: C. nerwowego
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Okej, wybrałeś odpowiedź "nerwowego", co jest jak najbardziej w porządku. Przedłużająca się żałoba może naprawdę narobić niezłych problemów zdrowotnych, w tym z układem nerwowym. Żałoba to normalna rzecz, bo każdy przeżywa straty na swój sposób, ale jeśli trwa za długo i jest bardzo intensywna, to może nieźle namieszać w głowie i ciele. Często wtedy pojawia się przewlekły stres, smutek, a nawet depresja czy różne lęki. Oczywiście, czasem te emocje mogą wychodzić na zewnątrz jako bóle głowy czy kłopoty ze snem. Dlatego psycholodzy i terapeuci często zwracają uwagę na to, jak się czują osoby w żałobie, bo to może pomóc uniknąć poważniejszych problemów. Warto korzystać z różnych form wsparcia, jak na przykład terapia poznawczo-behawioralna, która może pomóc w radzeniu sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami. WHO podkreśla, że ważne jest, by osoby w żałobie miały dostęp do pomocy, co naprawdę może zmniejszyć ryzyko długoterminowych problemów zdrowotnych.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.