Strona główna › Pytania SPO.05 › Pytanie 167
SPO.05 · pytanie #167
Podopiecznemu do popijania leków należy przygotować
- Aulubiony napój.
- Bsok.
- Clekko schłodzoną herbatę.
- Dwodę.
Poprawna odpowiedź: D. wodę.
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z zasadami podawania leków doustnych najbardziej zalecanym płynem do popijania jest czysta woda. Wynika to z tego, że woda nie wchodzi w reakcje chemiczne z większością substancji czynnych zawartych w lekach, nie zmienia ich wchłaniania ani nie wpływa negatywnie na działanie farmakologiczne. Wielokrotnie powtarzano na kursach i praktykach, że picie napojów takich jak soki, herbata czy nawet kawa może prowadzić do nieprzewidzianych interakcji – na przykład sok grejpfrutowy potrafi całkowicie zmienić metabolizm niektórych lekarstw! Moim zdaniem, warto pamiętać, że nawet jeśli podopieczny twierdzi, że lepiej mu się połyka leki z innym napojem, to zawsze należy takie sytuacje omawiać z lekarzem lub farmaceutą. Praktyka pokazuje, że przyjmowanie leków z wodą minimalizuje ryzyko działań niepożądanych oraz zapewnia skuteczność terapii. Woda powinna mieć temperaturę pokojową – nie za zimna i nie za gorąca, bo to też może wpłynąć na komfort połykania i czasem nawet na rozpuszczanie się powłok leków. Takie są wytyczne branżowe i naprawdę warto się ich trzymać. Woda, choć wydaje się najprostsza, jest po prostu najbezpieczniejsza.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.