Strona główna › Pytania TKO.04 › Pytanie 104
TKO.04 · pytanie #104
Zgodnie z fragmentem Instrukcji Id1 odległość sygnalistów od grupy roboczej wychodzącej z zadymionego tunelu nie może być większa niż <br><br> <table><tr><td colspan="2">Fragment Instrukcji Id1</td></tr><tr><td colspan="2">(…)</td></tr><tr><td>27.</td><td>prowadzenie robót na mostach, wiaduktach, w tunelach i wysokich peronach przy użyciu ciężkich maszyni sprzętu dozwolone jest tylko na torach zamkniętych dla ruchu pojazdów kolejowych,</td></tr><tr><td>28.</td><td>wykusze na mostach i wnęki w tunelach powinny być utrzymane w należytym stanie technicznym, wolne od materiałów i sprzętu. Wnęki w tunelach powinny być wydzielone wewnątrz, łącznie z pasem szerokości co najmniej 30 cm przy wnęce i oświetlone białym światłem na stropie wnęki. Rozmieszczenie wnęk powinno być oznaczone na ścianach tunelu odpowiednimi znakami (strzałkami), wskazującymi położenie najbliższej wnęki,</td></tr><tr><td>29.</td><td>grupa robocza wchodząca lub wychodząca z nieprzejrzystego lub zadymionego tunelu, powinna być chroniona od czoła i od tyłu przez sygnalistów wyposażonych w przybory sygnalizacyjne (trąbkę, chorągiewkę i białe światło latarki z czerwonym światłem). Odległość sygnalistów od grupy roboczej nie powinna być większa niż 300 m. W przypadku zbliżania się pojazdu kolejowego, sygnaliści powinni ostrzec grupę roboczą sygnałem trąbki, a w razie potrzeby zatrzymać pociąg lub pojazd sygnałem D1 – „Stój",</td></tr><tr><td>30.</td><td>przed wejściem grupy roboczej do tunelu i po jej wyjściu, kierownik robót obowiązany jest sprawdzić stan liczbowy grupy, odczytując nazwiska z karty zapisu (dokumentu pracy),</td></tr><tr><td colspan="2">(…)</td></tr></table>
- A300 m
- B100 m
- C30 m
- D10 m
Poprawna odpowiedź: A. 300 m
Kliknij odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
Wyjaśnienie
Zgodnie z fragmentem Instrukcji Id1, sygnaliści odpowiedzialni za bezpieczeństwo grupy roboczej opuszczającej zadymiony tunel nie mogą znajdować się w odległości większej niż 300 m. Taka regulacja ma na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku zagrożenia sygnaliści są odpowiedzialni za monitorowanie sytuacji oraz informowanie grupy o potencjalnych niebezpieczeństwach. W praktyce, zachowanie odpowiedniej odległości umożliwia sygnalistom szybszą reakcję na zmieniające się warunki, a także pozwala na lepszą komunikację w sytuacjach kryzysowych. Jest to zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie ochrony zdrowia i życia pracowników w trudnych warunkach. Zastosowanie tej zasady jest kluczowe, aby uniknąć narażenia grupy roboczej na dodatkowe ryzyko, a także aby wzmocnić skuteczność akcji ratunkowych. Ponadto, przestrzeganie tych wytycznych powinno być regularnie szkolone i praktykowane, co przyczynia się do zwiększenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy.
🤖 Wyjaśnienie generowane przez AI – weryfikuj w oficjalnych źródłach.